מוניות פראג

זוהי אזהרה נפוצה בספרי הדרכה תיירים רבים ובסרטי טלוויזיה שנהגי מוניות פראג הם חסרי רחמים ומחפשים לקרוע אותך בכל הנסיבות.

למרבה המזל, בעיית טעינת היתר השתפרה בהרבה מאז שנות ה-90. צוות מיוחד של משטרת מוניות הוקם כדי להתמקד בבעיה זו ולהחזיר את האמון בנהגי המוניות של פראג. כיום, הונאות מוניות בפראג נפוצות פחות. ובכל זאת, למרות זאת, נהגי מוניות רבים משתמשים בשיטות אחרות כדי לנפח את התעריפים באופן חוקי, למשל, על ידי שימוש במסלולים ארוכים יותר, גביית תעריפים ביורו ולא בכתר צ'כי, וניצול שערי החליפין שלהם.

הבעיה מוכרת היטב גם בקרב המקומיים, והם לא יקחו מוניות ציבוריות משדה התעופה או מתחנת הרכבת, מכיוון שהאמון בנהגי המוניות של פראג הוא כמעט אפסי. הם תמיד היו מזמינים הובלה אמינה מחברת מוניות או משתמשים באפליקציה כדי להזמין רכב פרטי.

רוב המבקרים לא נשארים בפראג מספיק זמן כדי ללמוד איך לא לגבות תשלום יתר. רובם לומדים בטעויות או משווים מחירים עם בירות אחרות כמו לונדון או פריז, שבהן המחירים גבוהים בהרבה, ואפילו לא מכירים בכך שרימו אותם. למרבה המזל, הסעות משדה התעופה של פראג כאן כדי לעזור להפוך את התחבורה שלך ללא דאגות, עם מחירים קבועים מובטחים.

לראש עיריית פראג הייתה הזדמנות לראות בעצמו אם הדיווחים הרבים של נהגי מוניות עירוניים שקורעים תיירים תמימים נכונים

פאבל בם, שהתחזה למבקר איטלקי בשפם ומשקפי שמש מזויפים, הזמין מונית לנסיעה קצרה - ונגבה מיידית יתר על המידה בכ-500%. מר בם אמר שהוא המום מהיקף הבעיה ונשבע להגביר את הפיקוח על נהגי המוניות. עיתון חשב על המבצע הסמוי בבירת צ'כיה. העיתון היומי, Dnes - שפעל נגד טעינת יתר - שכנע את מר בם לצבוע את שערו לשחור, להחליק אותו לאחור ולשים שפם, זקן תיש וזוג גוונים יקרים עבור התחפושת שלו.

טעינת יתר שערורייתית

פעם לבוש כ"איטלקי", ראש העיר תפס מונית לנסיעה של 3 ק"מ (1.8 מייל) לטירת פראג. הוא מצא את עצמו במונית עם מונה מאושרים וחויב בסכום שווה ערך של 26 אירו (18 ליש"ט; 34 דולר) עבור נסיעה שבדרך כלל אמורה לעלות 4.3 אירו. "בהסווה כמו שהייתי, בהחלט ציפיתי לחייב אותי במחיר גבוה יותר, אבל לא במידה כזו שערורייתית", אמר מר בם. נהגים שייתפסו בחיוב יתר עומדים בפני קנס או עלולים לאבד את רישיונם. "הנהג ראוי להיענש בחומרה - אני מעביר את העניין לידי גורמים בעירייה". הנהג עלול לעמוד בפני קנס של עד 33,000 יורו (43,000 דולר), הוא הוסיף, והוא בסכנה לאבד את הרישיון שלו אם ייתפס בעבירות חוזרות. במונית אחרת, מר בם ראה את מחיר הנסיעה שלו עולה ב-200% כששאל אם הוא יכול לשלם ביורו ולא בקורונה. לדבריו, צוותים נוספים של בית העירייה יוטלו על עצמם לצאת למסתערבים כדי למצוא נהגי מוניות שמפרים את הכללים. למוניות פראג יש מונים מוסדרים, אך חלק מהנהגים התקינו מכשירים שמאיצים את המונים כדי להעלות את התעריף. חברת פרלמנט גרמנית התלוננה בשנה שעברה שגבתה עליה יותר מדי במהלך ביקור, בעוד שרוב המקומיים משתמשים רק במפעילי מיני-קוביות מכובדים שהוזמנו בטלפון. גורמים רשמיים חוששים שהמוניות הנודעות לשמצה של העיר עלולות לדחות חלק ממיליוני התיירים הנוהרים לפראג מדי שנה, ולהביא להכנסה יקרת ערך. בינתיים, העצה של מר בם למבקרים היא להסכים על מחיר הנסיעה לפני הכניסה למונית.

כתב BBC בפראג אומר שסיפורים על נהגי מוניות לא ישרים הפכו לחלק מהפולקלור המקומי. סיפורים על נהגים המחברים את מושבי הנוסעים גורמים ללקוחות שוק חשמלי אם הם מתנגדים למחיר. ( מקור BBC )

קרא עוד על סיפורי מוניות עצובים כאן , או בדוק את פוסט הקבלה ב"טלגרף" (עיתונאי צ'כי איים על הרמת מכסה על מוניות פראג "קורעות" תיירים)

נהגי מוניות גובים יותר מדי עבור המסע משדה התעופה של פראג - עד 5000 CZK

מאמצע ינואר 2010 ביצעה משטרת פראג בדיקות ובדיקות אקראיות של נהגי מוניות בנמל התעופה. בתקופה עד 23 בפברואר, המשטרה בדקה 355 מוניות והוציאה קנסות בסך 66,000 CZK. כמו כן, 50 נהגים דווחו למחלקה המינהלית בעירייה ומסתכנים באובדן רישיונותיהם בגלל הפרות של הכללים. המשטרה התמקדה במוניות נמל התעופה בגלל תלונות תכופות של נוסעים על טעינת יתר. לפי המחירון הרשמי, נסיעה במונית למרכז העיר פראג אמורה לעלות כ-600 CZK, אבל כמה נהגים מושחתים לא התביישו לבקש אפילו 5000 CZK.

קטע מהעיתונות הצ'כית, פברואר 2010

תלונות על נהגי מוניות

דוגמה נוספת למצב חמור בנמל התעופה פראג רוז'ינה היא מנובמבר 2009, כאשר נהג מונית "לא חוקי" רימה נוסעים שהיו שוטרים סמויים של בניין עיריית פראג. נהג המונית גבה מהם 2,140 CZK עבור נסיעה של 10 קילומטרים מנמל התעופה פראג רוז'ינה למלון דיפלומט (כפי חמישה מהמחיר הרגיל מהתעריף). הפתעה נוספת צצה כשהמשטרה ביקשה לראות את רישיון הנהיגה שלו. נהג המונית נהג ללא רישיון כי לא היה לו, והוא כבר נעצר על אותה עבירה פעם אחת בעבר.

מקור: עיתון בלסק, נובמבר 2009

מקום יריד המוניות

למרות שהבעיות הקשורות לשירותי המוניות בפראג נוגעות בעיקר לזרים, במיוחד לתיירים, גם המקומיים נתונים לעתים קרובות לשיטות "חיוב יתר". עורכי השבועון Týden החליטו לבדוק את תחנת המוניות המסומנת במקום יריד מוניות, אשר מטעם בניין העירייה מבטיח מחירים הוגנים ללקוחות בשנתיים האחרונות. עם זאת, המצב בפועל שונה, ו"חופרי הזהב", שנרדפו על ידי בניין העירייה במשך שנים רבות ללא הועיל, פוקדים בכל מקרה את תחנות המוניות המסומנות כ-Txi Fair Place. העורכים אישרו זאת כאשר התייעצו על מונית בתחנת מוניות של מוניות פייר פלייס. על דלתה, המכונית הציגה מחיר נסיעה של 99 CZK לק"מ (תוספת של 99 CZK חלה רק עבור העלייה לתא הנהג). יתרה מכך, לנהג המונית לא הייתה בעיה להפר את הפקודה (המסדירה תעריף מקסימלי ל-28 CZK לקילומטר). "ממש לא אכפת לי," ענה נהג המונית.

מקור: השבועון Týden Magazine, אוקטובר 2009